Лопес e пет пъти шампион, но Карелин е с повече трофеи и по-малко загуби
Автор: BGWrestling.bg
Дискусиите за това кой е по-велик в даден спорт се водят от край време. Борбата също не бе подмината, особено този сезон, когато Михайн Лопес стана за рекорден пети път олимпийски шампион. Кубинецът още на предишните игри изпревари легендата Александър Карелин (Русия), но сега вече е и абсолютен лидер по този показател във всички спортове на олимпийски форум.
И макар че двамата живеят в различни епохи, когато конкуренцията е различна, правилата са различни затова и сравнението между двамата велики спортисти не би следвало да се прави. Затова поглеждаме към статистиката от цялостната им кариера, все пак един спортист излиза не само на олимпийски игри...
Медали
Карелин завършва кариерата си през 2000 година, Лопес участва на първото си световно първенство две години по-късно. Разликата във възрастта им е 15 години, но и двамата започват на една възраст изявите си на олимипйски игри – 21 г. И двамата се състезават в класическия стил.
Сега кубинецът е на 42 г., през лятото след Париж 2024 прекрати кариера. Каралин пък приключва със спорта на 33 г. след паметния финал в Сидни през 2000.
По брой олимпийски титли Михайн няма равен – пет, спечелени след участие на шест олимпиади. Сибирската мечка пък има три златни медала и едно сребро. Но притежава много повече други значими титли. Александър Карелин е ставал 9 пъти световен шампион, Лопес само пет. Руският гигант 12 пъти е бил най-добър в Европа (печели и 13 първенства на бившия СССР и Русия в убийствена конкуренция), кубинецът – 9 пъти става №1 на панамериканските игри, на които противниците са далеч от тази на континента по онова време.
Освен това световното първенство често не отстъпва по конкуренция и трудност на олимпийските игри, а понягота е доста по-силно. В Париж кубинецът има 4 срещи, а Карелин, за да стане световен шампион през 1999-а му се налага да вземе шест победи.
Участие
Участието е не по-малко значим фактор. Карелин в продължение на 20 години, от 1980-а до 2000 г., когато приключа кариера, не е пропуснал нито един голям турнир. Лопес пък след 2015-а нито веднъж не участва на световни първенства, а след 2019-а и на континентални турнири, квотата пък за олимпийските игри в Париж бе спечелена от съотборника му Оскар Пино.
А за да спечелиш един голям турнир, първото препятствие, особено за единоборческите спортове, е свалянето на килограми за влизане в категория. Теглото на Лопес е 150 кг, класиците се състезават до 130 кг, тоест Михайн свали 20 кг за олимпиадата, каквото трябваше да прави и за всяко голямо първенство...
Доминация
Лопес е на гребена на вълната през последните години, но доминацията на Карелин е невиждана в онези времена. От 1987-а до 2000 г. има само две загуби, едната е през 1987-а на шампината на Русия от Игор Ростороцки, другата е на олимпийския финал от Рулон Гарднер (САЩ) в Сидни през 2000. През това време участва на абсолютно всички състезания, не само на олимпийски игри. Статистиката му е впечатляваща – 887 победи и тези две поражения. Вписан е в Книгата Рекордите на Гинес, като спортист, който в продължение на 13 г. не е загубил нито една среща, а шест години не е дал точка в официални двубои.
Лопес пък губи три пъти на световни първенства и остава със сребро, освен това на мондиалите през 2002-а е 13-и, а през 2003-а е 16-и. На олимпийските игри в Атина пък пада на четвъртфинал.
Съперници
Съперниците на Михайн Лопес изглеждат доста по-силни от тези на Карелин, а именно Риза Каялп (Турция), петкратен световен шампион и 11 пъти №1 в Европа, Хасан Бароев (Русия) – олимпийски шампион и двукратен №1 на планетата, от когото Лопес има отрицателен баланс (2:3).
Факт е обаче, че Карелин не оставя противниците си да стигнат до златото – участва навсякъде и обира титлите. По онова време в тежка категория се състезават Игор Ростороцкий, от когото Карелин взима реванш за първата си загуба през 1988-а, Томас Йохансон (Швеция), Мет Гафари (САЩ), Ектор Милиян (Куба), Михай-Даек Бардош (Унгария), Юрий Патрикеев (Армения), както и състезаващия се за България Сергей Мурейко, когото Сибирската мечка побеждава на старта на олимпийските игри в Сидни 2000.
Лопес обаче успява да устои на много поколения, в това отношение превъзхожда Карелин, и да остане най-добрият. Първо побеждаваш ветераните – Мурейко на световното в Москва през 2002-а и Гарднер – на панамериканските игри същата година, после Бароев – във финала на олимпийските игри Пекин 2008, както и Патрикеев. Започна и с младото поколение (Каяалп, руснака Билял Махов, естонеца Хейки Наби). А от последните и Сергей Семенов (Русия).
Изключително спортно дълголетие! Единствено свалянето на килограми тормози великия шампион Михайн Лопес, който признава, че ако не е този фактор, би участвал на седма олимпиада!